Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The total energy of an electron in an atom in an orbit is -3.4 eV. Its kinetic and potential energies are, respectively

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.4eV,3.4eV

b

-3.4eV,-3.4eV

c

-3.4eV,-6.8eV

d

3.4eV,-6.8eV

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Totalenergyofelectronin nth  orbit, En=-13.6Z2n2eV .  Kinetic energy of electron in nth  orbit, K.E.=13.6Z2n2eV  Potential energy of electron in nth  orbit, P.E. =-27.2Z2n2eV  Thus, total energy of electron, En=-K.E.=P.E.2 ∴  K.E. =3.4eV                                                                    Given En=-3.4eV  P.E. =2×(-3.4)=-6.8eV .
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring