The total energy of electron in the ground state of hydrogen atom is -13.6 eV. The kinetic energy of an electron in the first excited state is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.4 eV
b
6.8 eV
c
13.6 eV
d
1.7 eV
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total energy of electron in the orbit is equal to negative of its kinetic energy.The energy of hydrogen atom when the electron revolves in nth orbit isE=−13.6n2eVIn the ground state n=1E=−13.612=−13.6eVFor n=2,E=−13.622=−3.4eVSo, kinetic energy of electron in the first excited state (i.e., for n = 2) isK = -E = -(-3.4) = 3.4 eV