A toy car is moving anticlockwise on a closed track whose curved portions are semicircles of radius 1 m. The adjacent graph describes the variation of speed of the car with distance moved by it (starting from point P). Find the time (t) required for the car to complete one lap in second. (take πln2≈2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 48.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total time taken on the circular track,t1=2∫0π/2 ds−0.25sπ+0.25+∫0π/2 ds0.25sπ+0.125 Total time, t=2×20.25+t1⇒ t=48s