A train approaching a railway crossing at a speed of 120 km/h sounds a short whistle at frequency 640 Hz when it is 300 m away from the crossing. The speed of sound in air is 340 m/s. What will be the frequency (in Hz ) heard by a person standing on a road perpendicular to the track through the crossing at a distance of 400 m from the crossing?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 680.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the geometry of the figure cosθ=35 The frequency heard by the person f′=fvv−vscosθ Here vs=120×518=33.3m/s ∴ f′=640×340340−33.3×35=680Hz
A train approaching a railway crossing at a speed of 120 km/h sounds a short whistle at frequency 640 Hz when it is 300 m away from the crossing. The speed of sound in air is 340 m/s. What will be the frequency (in Hz ) heard by a person standing on a road perpendicular to the track through the crossing at a distance of 400 m from the crossing?