A train 100 m long travelling at 40 ms-1 starts overtaking another train 200 m long travelling at 30 ms-1. The time taken by the first train to pass the second train completely is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30 s
b
40 s
c
50 s
d
60 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Relative velocity of overtaking = 40 - 30 = 10 ms-1. Total relative distance covered with this relative velocity during overtaking = 100 + 200 = 300 m So time taken = 300/10 = 30 s