A train moves towards a stationary observer with speed 34 m/s. The train sounds a whistle and its frequency registered by the observer is f1. If the train’s speed is reduced to 17 m/s, the frequency registered is f2. If the speed of sound is 340 m/s then the ratio f1/f2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18/19
b
1/2
c
2
d
19/18
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By using n'=n vv−vS⇒f1=n vv−vS=n 340340−34=340306nand f2=n 340340−17=n 340323⇒f1f2=323306=1918