A train moving at a speed of 220 ms-1 towards a stationary object emits a sound of frequency 1000 Hz. Some of the sound reaching the object gets reflected back to the train as echo. The frequency of the echo as detected by the driver of the train is (speed of sound in air is 330 ms-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3500 Hz
b
4000 Hz
c
5000 Hz
d
3000 Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From Doppler's shift, we know for this casen' = n(v+vsv-vs) = 1000(330+220330-220) = 1000(550110) = 5000 Hz