A train moving with a speed of 60 km/hr is slowed down uniformly to 30 km/hr for repair purposes during running. After this it was accelerated uniformly to reach to its original speed. If the distance covered during constant retardation be 2 km and that covered during constant acceleration be 1 km, find the time lost in the above journey.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 min
b
2 min
c
4 min
d
5 min
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by train in retardationBy using s=u+v2t ⇒2=60+302t1⇒t1=245hrTime taken by train in accelerated motionBy using u+v2t ⇒1=30+602t2⇒t2=145hTime taken by train to travel 3 km by uniform motiont3=360=120hrTime lost = 345−120×60=1min