Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

train normally travels at a uniform speed of 72V,km/h on a long stretch of straight level track. On a particular day, the train was forced to make a 2.0 minute stop at a stationalong this track. If the train decelerates at a uniform rate of 1.0 m/s2 and accelerates at a rate of 0.50 m/s2, how much time is lost in stopping at the station?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2 min

b

2 min 30 s

c

30 s

d

2 min 20 s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Case-I: Actual time spent in decelerating=v−ua=0−20−1.0=20sDistance travelled in decelerating=20×20−12×1×202=400−200=200mTime that train will have taken if it had travelled uniformlywith 20 m/s for 200 m =20020=10sExtra time spent in decelerating = 20 - 10 = 10 sCase-II: Actual time spent in accelerating=v−ua=20−00.5=40sDistance travelled in these 40 s=0×40+12×0.5×402=400mTime that the train will have taken if travelled uniformly with 20 m/s=40020=20s Extra time lost due to acceleration =40−20=20s Total extra time =10s+2min+20s=2min30s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
train normally travels at a uniform speed of 72V,km/h on a long stretch of straight level track. On a particular day, the train was forced to make a 2.0 minute stop at a stationalong this track. If the train decelerates at a uniform rate of 1.0 m/s2 and accelerates at a rate of 0.50 m/s2, how much time is lost in stopping at the station?