A train normally travels at a uniformly speed of 72 km/h on a long stretch of straight level track. On a particular day, the train was forced to make a 2.0 minute stop at a station on this track. If the train decelerates at a uniform rate of 1.0 m/s2 and accelerates at a rate of 0.50 m/s2 , how much time is lost in stopping at the station?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 min
b
2 min 30 s
c
30 s
d
2 min 20 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Case -I: Actual time spent in deceleratingt= v-u/a=20sDistance travelled in decelerating= 20 × 20-12×1×202 = 400-200 = 200m Time that train would have taken if it had travelled uniformly with 20 m/s for 200 m = 20020 = 10sExtra time spent in decelerating = 20-10 = 10 sCase-II : Actual time spent in acceleratingt= v-ua = 20-00.5 = 40 sDistance travelled in these 40 s= 0×40+12×0.5×402 = 400 mTime that the train would have taken if it had travelled uniformly with 20 m/s = 40020 = 20 sExtra time lost due to acceleration = 40-20 = 20 sTotal extra time = 10s + 2 min + 20 s = 2 min 30 s