Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A train passes through a station with a constant speed. A stationary observer at the station platform measures the tone of the train whistle as 484 Hz when it approaches the station and  442 Hz when it leaves the station. If the sound velocity in air is  330m/s, then the tone of the whistle and the speed of the train are

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

462 Hz,54 km/h

b

468 Hz,72 km/h

c

463 Hz,56 km/h

d

472 Hz,63 km/h

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When train approaches the station, the frequency heard by the observerυ1=υvv−vs=υ330330−vsHere,  v=330 m/sυ is the actual frequency of the whistle484=υ330330−vs.....1When the train leaves the stationυ2=υvv+vs=υ330330+vs....2Divide Equations (1) & (2), we get⇒484442=330+vs330−vs⇒1.09=330+vs330−vs⇒vs=31.352.09=15 m/s=15 ×185=54kmphSubstituting  vs in equation gives⇒484=υ330330−15=υ330315⇒υ=484×2122∴υ=462 HzTherefore, the correct answer is (A).
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring