A train rounds an unbanked circular bend of radius 50 m at a speed of 54 kmh-1. If g = 10 ms-2, the angle of banking required to prevent wearing out of rails is given by θ=tan−1(p) . The value of p is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.45.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Now v=54 kmh−1=15 ms−1, R = 50 m. The required angle of banking is given by tan θ=v2Rg=15×1550×10=0.45