A train S1, moving with a uniform velocity of 108 km/h approaches another train S2 standing on a platform. An observer O moves with a uniform velocity of 36km/h towards S2 as shown in figure. Both the trains are blowing whistles of same frequency 120Hz. When O is 600m away from S2 and distance between S1 and S2 is 800m, the number of beats heard by O is_____[ Speed of the sound =330m/s]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.13.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
tanθ1=800600=43⇒θ1=53∘ and θ2=37∘Now, Let say Freq. Heard fromm train at S2=f2f2=V+V0Vfs=330+10330×fs=340330fsNow, Let say freq. Heard from train at S1=f1⇒f1=V+V0cosθ1V−Vscosθ2fs=330+10×35330−30×45fs=336306fsSo, Beat freq =336306fs−340330fs=336306−340330×120=8.13Hz