Train A and train B are running on parallel tracks in the opposite directions with speeds of 36km/hour and 72km/hour respectively. A person is walking in train A in the direction opposite to its motion with a speed of 1.8km/hour. Speed (in ms-1) of this person as observed from train B will be close to: (take the distance between the tracks as negligible)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
29.5ms−1
b
28.5ms−1
c
31.5 ms−1
d
30.5 ms−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VA=10m/s VB=−20 m/s Velocity of person w.r.t train A, VPA=−0.5m/s∴ Velocity of person⇒VP=VPA+VA=-0.5+10=9.5m/s And VPB=VP−VB=9.5−−20=29.5 m/s
Train A and train B are running on parallel tracks in the opposite directions with speeds of 36km/hour and 72km/hour respectively. A person is walking in train A in the direction opposite to its motion with a speed of 1.8km/hour. Speed (in ms-1) of this person as observed from train B will be close to: (take the distance between the tracks as negligible)