A train weighing tO7 N is running on a level track with uniform speed of 36 km/h. The frictional force is 0 . 5 kg f per quintal. What is the power of the engine ? Take g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5kw
b
5 kw
c
50 kW
d
500 kW
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of the train=107/10kg=106kg=104 quintal Friction = 0.5 kg f per quintal =104×0.5kgf=104×0.5×10N =5×104N velocity =36km/h=10m/s ∴ Power =F×V =5×104×(10)W=500kW