A transformer having efficiency of 90% is working on 200V and 3kW power supply. If the current in the secondary coil is 6A, the voltage across the secondary coil and the current in the primary coil respectively are :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300 V, 15A
b
450 V, 15A
c
450 V, 13.5A
d
600 V, 15A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
η=VsIsVpIp⇒0.9=Vs63 x 103⇒Vs=450 V As VpIp=3000 so Ip=3000200A=15A
A transformer having efficiency of 90% is working on 200V and 3kW power supply. If the current in the secondary coil is 6A, the voltage across the secondary coil and the current in the primary coil respectively are :