Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A transformer having efficiency of 90% is working on 200 V and 3 kW power supply. If the current in the secondary coil is 6 A, the voltage across the secondary coil and the current in the primary coil respectively are

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

300 V, 15 A

b

450 V, 15 A

c

450 V, 13.5 A

d

600 V, 15 A

answer is .

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, Efficiency of the transformer, η=90%Input power, Pin=3 kW = 3×103W=3000 WVoltage across the primary coil, Vp=200VCurrent in the secondary coil, Is=6AAs Pin=IpVp∴ Current in the primary coil,Ip=Pin Vp=3000 W200 V=15 Aη=PoutPin=VSIsVpIp∴  90100=6Vs3000 or Vs=90×3000100×6=450 V
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring