A transformer with efficiency 90% works at 4.5 kW and 100 V. If the secondary voltage is 200 V, then the primary and secondary currents are respectively.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 A, 20.25 A
b
45 A, 18.6 A
c
20.25 A, 45 A
d
18.6 A, 45 A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pinput =4500W,100lin=4500⇒Iin =45APout =90100×Pin Vout lout =90100×Vin lin Iout =20.25A