In a transistor amplifier, when signal voltage changes by 0.01 volt, the base current changes by 10μA and collector current changes by 1 mA. If the collector resistance RC=4KΩ and load resistance RL=8kΩ , than the current gain is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
10
c
100
d
1000
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that ΔIB=10μA,ΔIC=1mA ΔVBE=0.01V (the transistor is used I common-emitter configuration)RC=4kΩ and RL=8kΩ Current gain β=ΔICΔIB=1mA10μA=100
In a transistor amplifier, when signal voltage changes by 0.01 volt, the base current changes by 10μA and collector current changes by 1 mA. If the collector resistance RC=4KΩ and load resistance RL=8kΩ , than the current gain is: