A transistor is connected in common emitter configuration. The collector – emitter voltage is 8 volt and a load resistance of 800 Ω is connected in the collector circuit. The voltage drop across the load resistance is 0.5 volt. If the current gain be 0.96, What is the base current?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5μA
b
8μA
c
9.6μA
d
None
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
IC=0.5800 A=58 mA β=α1−α=24 Now ICIB=β ⇒ IB=58 × 124 mA=26 μA