A transistor connected in common emitter configuration has input resistance Rin=2 kΩ and load resistance of 5 kΩ. If β=60 and an input signal 12 mV is applied. The power gain is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power gain of a transistor = current gain×voltage gainand voltage gain is βRLRin=60×5×1032×103=150power gain is 60×150=9000