A transistor is used in common – emitter mode in an amplifier circuit. When a signal of 20 mV is added to the base – emitter voltage, the above current changes by 20μAand the collector current changes by 2 mA. The load resistance is 5kΩ . Calculate a) The input resistance RBE, b) The transconductance and c) The voltage gain.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100Ω, 10mho, 10
b
100Ω, 1mho, 50
c
1000Ω, 0.1mho, 500
d
50Ω, 10mho, 100
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a) The input resistance RBE=ΔVBEΔIB=20mV20μA=1kΩ b) Transconductance =ΔICΔVBE=2mA20mV=0.1mhoc) The Change in output voltage is =RLΔ IC =(5kΩ)(2mA)=10V The applied signal , voltage = 20mV Thus , the voltage gain is, VoutVin=10V20mV=500