The transverse displacement of a string fixed at both ends is given by −y, x are in meter y=0.06sin2πx3cos120πt and t in sec the length of string is 1.5 m and its mass is 3×10−3kg . Find amplitude at point x=0.5m.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.02 m
b
0.052 m
c
0.4 m
d
0.6 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Displacement is maximum when cos120πt=1 Hence the amplitude =0.06sin2πx3 At x=0.5 m A=0.06sin2π3×0.5 =0.052 m
The transverse displacement of a string fixed at both ends is given by −y, x are in meter y=0.06sin2πx3cos120πt and t in sec the length of string is 1.5 m and its mass is 3×10−3kg . Find amplitude at point x=0.5m.