A transverse wave along a string is given by y=2sin(2π(3t−x)+π4), where, x and y are in cm and t in second. The acceleration of a particle located at x = 4cm at t = 1s is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
362π2cm/s2
b
36π2cm/s2
c
762π2cm/s2
d
−36π2cm/s2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know thatv=dydt =ddt2sin[2π(3t−x)+π4] a=dvdt=ddt12πcos(2π(3t−x)+π4) a−72π2sin(2π(3t−x)+π4) At t =1s and x = 4 cm∴ a=−362π2cm/s2
A transverse wave along a string is given by y=2sin(2π(3t−x)+π4), where, x and y are in cm and t in second. The acceleration of a particle located at x = 4cm at t = 1s is: