A transverse wave described by equation y = 0.02 sin(x+30t) (where x and t are in metres and seconds, respectively) is travelling along a wire of area of cross-section I mm2 and density 8000 kg/m3. What is the tension in the string?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 N
b
7.2 N
c
30 N
d
14.4 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
y = 0.02 sin(x+30t)For the given wave: (x+30t = constant)v =dxdt =-30We have v = Tμ ⇒T = μv2 = A.ρV2 = (10-6m2)(8×103kgm3)(30)2⇒ T = 7.2 N