A transverse wave described by equation y=0.02sinx+30t (where x and t are in metre and sec. respectively) is travelling along a wire of area of cross-section 1 mm2 and density 8 g/cc. What is the tension in the string? (in Newtons)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0007.20.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GivenArea of cross section A=1 mm2A=10−6 m2 We use y=0.02sinx+30t for the given wave: Wave Speed, v=ωk=30m/s We have wave speed v=Tμ⇒T=μv2=AρV2=10−6 m28×103 kg/m3(30)2⇒T=7.2 N
A transverse wave described by equation y=0.02sinx+30t (where x and t are in metre and sec. respectively) is travelling along a wire of area of cross-section 1 mm2 and density 8 g/cc. What is the tension in the string? (in Newtons)