A transverse wave described by equation y = 0.2 sin (x+30t) (where x and t are in metre and second) is travelling along a wire of cross-sectional area 1 mm2 and density 8000 kg/m3. what is the tension in the string ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 N
b
7.2 N
c
30 N
d
14.4 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given equation isy=0⋅02sin2π30t2π+x2π We have T=2π30 or n=302π and λ=2π V=nλ=302π×2π=30m/sec Further v=Tm=30 Tm=900 or T=900×8000×1×10−6=7⋅2N