A transverse wave is passing through a stretched string with a speed of 20 m/s. The tension in the string is 20 N. At a certain point P on the string, it is observed that energy is being transferred at a rate of 40 mW at a given instant. Find the speed of point P.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 cm/s
b
20 cm/s
c
2 mm/s
d
20 mm/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Instantaneous power is given byP = FA2ω2vcos2(ωt-kx)We know that vp = Aωcos(ωt-kx)⇒P =Fvvp2⇒40×10-3 = 2020vp2 ⇒ vp = 0.2 m/s = 20 cm/s