A transverse wave travels on a taut steel wire with a velocity of ν when tension in it is 2.06x104N. When the tension is changed to T, the velocity changed to ν/2 . The value of T is close to :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.15x103N
b
10.2x102N
c
2.50x104N
d
30.5x104N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed of wave on string, v∝T v1v2=T1T2⇒vv/2=2.06×104T ⇒T=2.06×1044N=0.515×104N⇒T=5.15x103N