In a travelling plane electromagnetic wave the maximum magnetic field is 1.26×10−4T. The intensity of the wave is (Assume μ0=1.26×10−6H/m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.56×106W/m2
b
8.92×106W/m2
c
1.89×106W/m2
d
4.62×106W/m2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Intensity of electromagnetic wave in terms of magnetic field is I=12B02μ0C (where B0 is peak value of magnetic field) I=12×1.26×10−4×1.26×10−41.26×10−6×3×108 I=1.89×106W/m2