A travelling wave on a string is given by y=7.5sin(0.005x+12t+π/4) . Find the displacement and velocity of the particle at a point x=1 cm t=1sec . Take sin(12.7o)=0.22 .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.65 cm, 87.8 cm/sec
b
4 cm, 70.2 cm/sec
c
1.72 cm, 870 cm/sec
d
1 cm, 10 cm/sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given y=7.5sin0.005x+12t+π/4→(i) Putting x=1cm and t=1sec in eq (i) we have y=7.5sin0.005×1+12×1+3.1424 =7.5sin12.79 rad =7.5sin732.70 π rad=1800 =7.5sin4π+12.70 =7.5sin12.70 =7.5×0.22=1.65cm Particle velocity is obtained by differentiating (i) w.r.t time t v=dy/dt=7.5×12×cos0.005x+12t+π/4 Putting x=1cm and t=1sec v=7.5×12×cos(12.70)=87.8 cm/sec