A triangular wire frame (each side = 2 m) is placed in a region of time variant magnetic field dB/dt=3T/s. The magnetic field is perpendicular to the plane of the triangle and its centre coincides with the centre of triangle. The base of the triangle AB has a resistance 1Ω while the other two sides have resistance 2Ω each. The magnitude of potential difference between the points A and B will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.4 V
b
0.6 V
c
1.2 V
d
None
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
e=dϕdt=AdBdt=122×2sin6003=3VInduced emf in each side = e/3= 1 VI=eR=31+2+2=35AVA+1-I×1=VB⇒VA-VB=I-1=-25= 0.4 V