A trolley T of mass 5 kg on a horizontal smooth surface is pulled by a load of 2 kg through a uniform rope ABC of length 2 m and mass 1 kg. As the load falls from BC = 0 to BC = 2 m, its acceleration (in m/s2) changes from
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.33 to 6
b
2.5 to 3.75
c
4 to 5
d
2.33 to 4.2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
initially mass on the table is 6 kg and mass hanging 2 kg so acceleration of the system is 2g8=208=2.5finally mass on the table is 5 kg and mass hanging 3 kg so acceletation of the system is 3g8=308=3.75