A trolley T of mass 5 kg on a horizontal smooth surface is pulled by a load of 2 kg through a uniform rope ABC of length 2 m and mass 1 kg. As the load falls from BC = 0 to BC = 2 m, its acceleration (in ms-2) changes from
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
206to306
b
208to308
c
205to306
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial force = 2 g = 20 N Initial acceleration = ForceMass=205+1=206ms−2 Final force = (Load + Mass of thread) × g = (2 + 1) × 10 = 30 N Therefore, final acceleration 306ms−2