A truck is carrying a box of mass m = 50 kg on its flat horizontal rough surface with coefficient of friction μ = 0.3. It is crossing a circular track of radius 27 m. What is the maximum speed of the truck so that the box does not slide from the truck while moving on the circular path?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18 km/hr
b
36 km/hr
c
32.4 km/hr
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F.B.D. of the particle in truck travel.Here mv2R = μmgv2 = μ g R = 0.3×10×27 m/s =32.4 km/s