A truck of mass 30,000 kg moves up an inclined plane of slope 1 in 100 at a speed of 30 kmph. The power (kW)of the truck is (given g=10ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As truck is moving on an incline plane therefore only component of weight (mgsinθ) will oppose the upward motion Power = force × velocity = mg sinθ×v=30000×10×1100×30×518=25 kW