A truck is moving with a velocity of 10 m/s. A person on the truck, projects a ball vertically upward with a velocity of 10 m/s. When the person catches the ball again, the truck covers a distance g=10 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 m
b
30 m
c
40 m
d
20 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(4)T = Time of flight of the ball = 2 × 1010 sec=2 sec.∴ Distance covered by the truck in 2 sec = 10 x 2 m = 20 m.