Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A tube of certain diameter and of length 48 cm is open at both ends. Its fundamental frequency of resonance is found to be 320 Hz. The velocity of sound in air is 320 m/s. One end of the tube is now closed, considering the effect of end correction, calculate the lowest frequency of resonance for the tube (in Hz).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 163.3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The displacement curves of longitudinal waves in a tube open at both ends is shown in Figs. (a) and (b). Let D be the diameter of the tube. We know that antinodes occur slightly outside the tube at a distance 0.3 D from the tube end.In case of open organ pipe, the distance between two antinodes isgiven by λ2=48+2×0.3D          …(i)We have, λ=vn=32000320=100cmSubstituting the value of λ in Eq. (i), we get1002=48+0.6D⇒50=48+0.6D⇒D=103cm=3.33cmIn case of closed organ pipe, λ4=48+0.3×103=49 or λ=4×49=196cmHence the lowest frequency is, f=νλ=32000196=163.3Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring