A tuning fork of frequency of 500 c/s is sounded on a resonance tube. The first and second resonance are obtained at 17 cm and 52 cm. The velocity of sound in m/sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
170
b
350
c
520
d
850
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For first resonance, l1=λ/4 for second resonance l2=3λ4 â´ l2âl1=λ2 or λ=2l2âl1 or λ=2(52â17)=70cm V=nλ =500Ã70=3500cm/sec=350m/sec