A tuning fork of frequency 340 Hz is vibrated just above the tube of 120 cm height. Water is poured slowly in the tube. What is the minimum height of water necessary for the resonance (speed of sound in the air = 340 m/sec)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15 cm
b
25 cm
c
30 cm
d
45 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Because the tuning fork is in resonance with air column in the pipe closed at one end, the frequency is n=(2N−1)v4l where N = 1,2,3 .... corresponds to different mode of vibration putting n = 340Hz, v = 340 m/s, the length of air column in the pipe can bel=(2N−1)3404×340=(2N−1)4m=(2N−1)×1004cmFor N = 1,2,3,... we get l = 25 cffi,75 cm, 125 cm... As the tube is only 120 cm long, length of air column after water is poured in it may be 25 cm or 7 5 cm only, 125 cm is not possible, the corresponding length of water column in the tube will be (120 - 25) cm = 95 cm or (120 - 75) cm = 45 cm. Thus minimum length of water column is 45 cm.