A tuning fork of frequency 250 Hz is vibrating at one end of a tube as shown in fig. (6). If maximum sound is heard at the other end, the velocity of wave will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
285 m /s
b
280 m/s
c
180 m/s
d
320 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For maximum sound, the path difference Δ Should be equal to λ=v/n= v/ path difference xΔx=Vn or V=nΔxFrom figure. Δx=(πr−2r)=(3⋅14×1−2×1)=1⋅14so V=250×1⋅14=285m/s