Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 800 turn coil of effective area 0.05 m2 is kept perpendicular to a magnetic field 5×10-5 T. When the plane of the coil is rotated by 90° around any of its coplanar axis in 0.1 s, the emf induced in the coil will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.02 V

b

2 V

c

0.2 V

d

2×10-3 V

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here N=800,A=0.05 m2 B=5×10-5 T,Δt=0.1 s  Induced emf, ε=-ΔϕΔt=-ϕf-ϕiΔt ϕi=N(B→·A→)=800×5×10-5×0.05×cos0°=2×10-3 T m2 ϕf=0 ∴ ε=-0-2×10-30.1=2×10-2 V=0.02 V
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A 800 turn coil of effective area 0.05 m2 is kept perpendicular to a magnetic field 5×10-5 T. When the plane of the coil is rotated by 90° around any of its coplanar axis in 0.1 s, the emf induced in the coil will be