A 250 -turn rectangular coil of length 2.1 cm and width 1.25 cm carries a current of 85 μA and subjected to a magnetic field of strength 0.85 T. Work done for rotating the coil by 180° against the torque is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.55μJ
b
2.3μJ
c
1.15μJ
d
9.1μJ
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done in a coil W=mBcosθ1-cosθ2When it is rotated by angle 180° thenW=2 m B=2(N I A) B . . . .(i) Given: N=250,I=85μA=85×10-6 AA=1.25×2.1×10-4 m2≈2.5×10-4 m2B=0.85 TPutting these values in eqn. (i), we get W=2×250×85×10-6×2.5×10-4×0.85≈9.1×10-6 J=9.1μJ