A TV tower has a height of 70 m. If the average population density around the tower is 1000 km-2 , the population covered by the TV tower is (Radius of Earth is 6400 km )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.816×106lac
b
2.86×109lac
c
2.816×103lac
d
2.816×1012lac
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R=6400km Population density =1000km-2 coverage range=d =2Rh Population= Population density × πd2 , Where d=2Rh = Population density × π(2Rh)2 = Population density × π2Rh =1000×10-6×3.14×2×6400×103×70 = 2.813×106lac