A TV transmission tower antenna is at a height of 20 m. Suppose that the receiving antenna is at.i) ground level ii) a height of 5 mThe increase in antenna range in case ii) relative to case i) is n %. The value of n, to the nearest integer, is______
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here hT=20m In case i hR=0 and in case (ii) hR=5m Range in case (i) is d1=2RhT And in case (ii) is d2=2RhT+2RhR Percentage increase in the range is d2−d1d1×100=2RhR2RhT×100=520×100=50%