A TV transmission tower has a height of 140 m and the height of the receiving antenna is 40 m. What is the maximum distance up to which signals can be broadcasted from this tower in LOS( Line Of Sight) mode? ( Take radius of earth R=6.4×106m )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
65 km
b
80 km
c
40 km
d
48 km
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum distance of transmission is given by d=2RhT+2RhR Where, hT= height of transmission = 140 m hR= height of receiver = 40 m R = radius of earth =6.4×106m Substituting the values , we get d=2×6.4×106140+40 ==357711.832+6.324=64944m=65 km