Two adjacent natural frequencies of an organ pipe are formed to be 550 Hz and 650 Hz. Calculate the length of this pipe (in m). (Velocity of sound in air 350 m/s).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.75.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In case of open organ pipe we have all types of harmonic, even as well as odd. While in case of close organ pipe we have only odd harmonic. The ratio of two adjacent frequencies fnfn+1=550650=50×1150×13=1113Hence the adjacent harmonic are 11th and 13th. Both harmonic are odd hence it is the case of close organ pipe. Clearly, the fundamental frequency should be 50 Hz.The fundamental frequency in case of close organ pipef0=v4l⇒50=3504×lHence length of the pipe l=35050×4=1.75m