Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two balloons are simultaneously released from two buildings A and B. Balloon from A rises with constant velocity 10 ms-1, While the other one rises with constant velocity of 20 ms-1 . Due to wind the balloons gather horizontal velocity Vx = 0.5 y, where y is the height from the point of release. The buildings are at a distance of 250 m and after some time t the balloons collide. Choose the correct option(s).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

t = 5 sec

b

difference in height of buildings is 100 m

c

difference in height of buildings is 50 m

d

t = 10 sec

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

yB−yA=20t−10t=10t ……..(i)Difference in the height of buildingXB−XA=∫0t 0.5yBdt−∫0t 0.5yAdt …….(ii)Separation between the buildings = 250 mHence ∫0t 0.5×20t.dt−∫0t 0.5×10t.dt=250         5∫0t t.dt=250Hence 5t22=250⇒t=10sDifference in the height of building = 10t =10×10=100mDifference in heights =y2−y1=20t−10t=100m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Two balloons are simultaneously released from two buildings A and B. Balloon from A rises with constant velocity 10 ms-1, While the other one rises with constant velocity of 20 ms-1 . Due to wind the balloons gather horizontal velocity Vx = 0.5 y, where y is the height from the point of release. The buildings are at a distance of 250 m and after some time t the balloons collide. Choose the correct option(s).