Two balls are dropped from the same height at 1 second interval of time. The separation between the two balls after 3 seconds of the drop of the 1st ball is…….g=9.8 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 24.50 M.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For the motion of the 1st ball u=0 ; a=g ; t1=3 s∴ The distance travelled by the 1st ball in 3sec s1=12gt12 =12g9=92g...........(i) For the motion of 2 ball u=0 ; a=g ; t2=3 −1 =2 s The distance travelled by the 2ball in 2s s2=12gt22 =12g22=2g.........(2) Separation between the two balls =s1-s2=92g−2g=52g=52×9.8=24.5m