Two block of masses of 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire going over a smooth pulley. The breaking stress of metal is 403π×106Nm−2 What should be the minimum radius of wire used, if it should not break? (Take, g = 10 ms-2). [Manipal 2012]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 mm
b
1 mm
c
1.5 mm
d
2 mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Breaking stress =FA=403π×106Nm−2According to question, 403π×106=3×10πr2⇒ r2=94×106⇒ r=1.5×10−3m= 1.5 mm